Z kont gmin giną pieniądze

Urzędnicy zmagają się z plagą błędnych przelewów a z kont urzędów giną publiczne pieniądze. Sprawę bada prokuratura ale już wiadomo, że mechanizm jest następujący: w czasie dokonywania płatności za pomocą bankowości elektronicznej pieniądze zamiast do odbiorcy trafiają na inne konta. Na potwierdzeniach przelewów widnieją właściwe nazwy i adresy, zmienione zostały tylko numery kont. Straty w samym Urzędzie Gminy w Błażowej sięgają 250 tys. zł. Bada się różne wątki, ale wszystko wskazuje na to, że najbardziej prawdopodobne jest włamanie do systemu informatycznego urzędu albo banku. Śledztwo ujawniło, że przelewów dokonano na inne konta założone w tym samym banku, który obsługuje urząd gminy.

 

Do podobnej sytuacji doszło w gminie Gidle, gdzie z kont zniknęło 317 tys. zł. Tym razem również wszystko wskazuje na to, że w wyniku ataku hakerskiego przekierowano przelewy, które były przeznaczone na wypłaty wynagrodzeń w placówkach oświatowych. Wójt gminy Krystyna Kubasiak otwarcie mówi o cyberprzestępstwie.

 

Czytaj więcej na:

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3521073,przez-internet-ukradli-317-tys-zl-ktore-mialy-trafic-na-konta-pracownikow,id,t.html

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/rzeszow/art/5717164,z-konta-gminy-zniknelo-250-tys-zl,id,t.html