Fałszywe faktury. Niebezpieczne załączniki.

Zewsząd płyną ostrzeżenia o fałszywych informacjach i fakturach za usługi telekomunikacyjne, prąd czy gaz. Również często fałszywe maile podszywają się pod sklepy internetowe, banki, kancelarie komornicze czy firmy kurierskie.

Ostatnio w całym kraju na konta mailowe docierają maile zatytułowane „eFaktura za energię elektryczną” i numer faktury wraz załącznikiem. Nadawca poczty wskazany jest jako PGE Polska Grupa Energetyczna. Rzeczniczka prasowa PGE Obrót Agnieszka Szczekala informuje, że nadawcą tych maili nie jest reprezentowana przez nią firma dostarczająca energię i przestrzega przed otwieraniem załączników takiej poczty, które mogą być niebezpieczne dla komputerów użytkowników. Dodatkowo informuje jak wygląda oryginalna informacja o fakturze.

Celem takich wiadomości jest wyłudzenie pieniędzy poprzez dokonanie przelewu przez odbiorcę usług na wskazane na załączonej, fałszywej fakturze konto przestępców lub zainstalowanie u odbiorców niebezpiecznego oprogramowania, które zablokuje komputer, wyciągnie ważne dane lub zostanie wykorzystany jako narzędzie do cyberataku.

 

Czytaj podobne: